Kierownictwo KPRM

Jarosław Gowin

wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Urodzony 4 grudnia 1961 r. w Krakowie. Poseł na Sejm VI, VII, VIII kadencji. Senator VI kadencji. W latach 2011 – 2013 minister sprawiedliwości odpowiedzialny za ustawę deregulacyjną.

Młodość spędził w Jaśle, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. To tam, przez 9 lat był bramkarzem piłkarskiego klubu Czarni 1910 Jasło. Na studia przeprowadził się do Krakowa, gdzie ukończył historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należał do „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Doktor nauk politycznych, stypendysta Uniwersytetu w Cambridge.

W 2001 w Instytucie Studiów Politycznych PAN uzyskał stopień naukowy doktora rozprawą zatytułowaną Kościół w czasach wolności 1989 – 1999. Pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.

W latach 1989-1944 sekretarz a od 1995-2005 redaktor naczelny miesięcznika „Znak”. Pomysłodawca Dni Tischnerowskich i Uniwersytetu Latającego ZNAK-u. Autor wielu książek, artykułów publicystycznych, recenzji i wspomnień. Współtwórca i rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (od 2003 do 2011).

Współpracuje z Fundacją św. Mikołaja, działającą na rzecz tworzenia domów samotnych matek i hospicjów, a także ze stowarzyszeniem „Siemacha”. Członek Rady Patronackiej Krakowskiego Hospicjum dla dzieci imienia ks. Józefa Tischnera.

Mieszka w Krakowie z żoną, trójką dzieci i wnukiem. Wolne chwile spędza z rodziną w górach lub na czytaniu książek. Miłośnik muzyki barokowej.

 

Metadane

Data publikacji : 16.10.2018
Podmiot udostępniający informację:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Jarosław Gowin
Osoba udostępniająca informację:
Beata Żmijewska Centrum Informacyjne Rządu

Opcje strony

do góry