Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie | Pismem z dnia 24 września 2014 r. wójt gminy wiejskiej Czarny Dunajec wystąpił, do Ministra Zdrowia z prośbą
o wydanie decyzji w sprawie potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za „Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec", obejmującym sołectwa: Czarny Dunajec i Piekielnik, położonym na obszarze gminy Czarny Dunajec w następujących kierunkach leczniczych: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne oraz choroby kobiece. Minister Zdrowia po przeanalizowaniu złożonego operatu uzdrowiskowego, biorąc pod uwagę uchwałę z dnia 23 września 2014 r. Nr 28/2014, podjętą podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy w Czarnym Dunajcu, w sprawie utworzenia na obszarze 2 sołectw obszaru ochrony uzdrowiskowej, stwierdził, zgodnie z art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 651 i 724), zwanej dalej „ustawą uzdrowiskową", że „Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec" spełnia warunki zawarte w art. 34 ust. 1 tej ustawy, konieczne do potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a tym samym, że warunki środowiskowe, występujące naturalne surowce oraz klimat gwarantują — po wybudowaniu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego — możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na „Obszarze Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec", a tym samym ubieganie się w przyszłości o status uzdrowiska. W oparciu o przesłany przez gminę Czarny Dunajec operat uzdrowiskowy, Minister Zdrowia stwierdził, że „Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec", zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy uzdrowiskowej, utworzony na obszarze trzech stref ochronnych „A", „B" i „C" w granicach i wielkościach określonych w operacie uzdrowiskowym, spełnia łącznie warunki określone w art. 34 ust. 1 ustawy uzdrowiskowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządów terytorialnych oraz mając na uwadze możliwość dostosowania działalności uzdrowiskowej do obowiązujących przepisów ustawy, Minister Zdrowia działając na podstawie art. 34 ust. 1 i art. 40 ust. 2 ustawy uzdrowiskowej oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.), po przeanalizowaniu złożonego przez gminę operatu uzdrowiskowego, wydał decyzję stwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na terenie sołectw: Czarny Dunajec i Piekielnik położonym na obszarze gminy Czarny Dunajec, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy minister właściwy do spraw zdrowia, po potwierdzeniu, zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy uzdrowiskowej, spełnienia przez obszar warunków niezbędnych do uzyskania statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, występuje do Rady Ministrów z wnioskiem o nadanie danemu obszarowi statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, przygotowując projekt stosownego rozporządzenia.
|
Istota rozwiązań ujętych w projekcie | Wprowadzenie przepisów umożliwiających nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwom: Czarny Dunajec i Piekielniki położonym na obszarze gminy Czarny Dunajec, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. „Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec" spełnia określone w ustawie warunki: posiada udokumentowane złoża naturalnych surowców, posiada klimat o właściwościach leczniczych, posiada plany budowy zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, spełnia określone w przepisach o ochronie środowiska wymagania dla środowiska, posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki energetycznej, wodno-ściekowej, transportu i komunikacji, a także prowadzi właściwą gospodarkę odpadami oraz posiada odpowiednią wielkość obszaru ochrony uzdrowiskowej przyszłego uzdrowiska.
|